:: SİHİRLİ İKSİR - BİTKİLERLE TEDAVİ YÖNTEMLERİ :: Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa>Sorununuzu burada Paylaşalım>Ne tür bir rahatsızlığınız var?
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

TROİT HASTALARININ DİKKATİNE - Olayın Tarihi: 27 Eylül 2006 - 27 Eylül 2006

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
diplomalıaktar Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

K.Tarihi: 20 Ocak 2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 324
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: TROİT HASTALARININ DİKKATİNE
    Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:20

Otoimmun Tiroide Karşı Selenyum

Otoimmün tiroidit (Haşimato tiroiditi), savunma hücrelerinin, tiroid bezine karşı uzun süreli savaşıdır. Dünyada ortalama her  yüz erkekten 3’ünde ve her yüz kadından 13’ünde görülen hastalığın, ülkemizde daha sık olduğu düşünülmektedir.

Otoimmün tiroidit (Haşimato tiroiditi), savunma hücrelerinin, tiroid bezine karşı uzun süreli savaşıdır. Dünyada ortalama her  yüz erkekten 3’ünde ve her yüz kadından 13’ünde görülen hastalığın, ülkemizde daha sık olduğu düşünülmektedir. Hastaların %  95’inden fazlasında, tiroid bezi, zaman

Düzenleyen diplomalıaktar - 27 Eylül 2006 Saat 05:21
Ben bu işe gönlümü verdim :)
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:21
içersinde tamamen harap olmakta ve bunun sonucu olarak kalıcı tiroid hormonu  yetersizliği (hipotiroidi) başlamaktadır. Bu savaşın nasıl başladığı bilinmemektedir. Muhtemelen sigara, bazı virüsler  vs.’nin etkisi ile tiroid hücrelerinde kalıcı değişiklikler ortaya çıkmakta, kendi hücrelerine karşı zararsız olan savunma  hücreleri de, değişim gösteren bu hücrelere karşı saldırıya geçmektedir. Ailesel yatkınlık görülse de, çevresel faktörlerin  çok daha etkili olduğu açıktır. Hastalığın kadınlarda doğum sonrası görülen özel bir şekline, “doğum sonrası (postpartum) tiroidit” denir.

Hastalığın erken döneminde, genellikle, hastanın farkına varabildiği bir belirti görülmez. Bazen, boğazda nedeni bilinmeyen  bir sıkışma hissi olabilir. Hücrelerin ölümü hızlanırsa, açığa çıkan büyük miktardaki tiroid hormonu, geçici hormon  yüksekliğine (hipertiroidi) yol açabilir. Bu dönemde çarpıntı, sıcak basması, titreme, aşırı terleme, sinirlilik, kilo kaybı,  adet düzensizliği ve yersiz ağlama eğilimleri olabilir. Fakat bu dönem geçicidir.

Düzenleyen diplomalıaktar - 27 Eylül 2006 Saat 05:22
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:22
Hücre harabiyeti arttıkça, hormon üretimi  azalır ve hipotiroidi bulguları ortaya çıkmaya başlar.
Bunlar; hâlsizlik, zihnî faaliyetlerde azalma (unutkanlık, uykuya  meyil, vs), aşırı üşüme, kabızlık, ciltte kuruluk, saç tellerinde ve tırnaklarda incelme, konuşmanın ağırlaşması, el-yüz ve  ayaklarda ödem (şişme), kilo alma (nadiren kilo kaybı da olabilir), ciltte solukluk/sararma, dilde kalınlaşma ve nabızda 

yavaşlama, vs.’dir. Hastalar, sıklıkla bu dönemde hastalıklarının farkına varır. Kanda tiroid bezine karşı savaşan TPOAb  (Anti M) ve TgAb (Anti T) denen antikor miktarının yüksek olması ve ultrason bulguları ile hastalık kolaylıkla teşhis edilir.

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:24

Bağışıklık sistemi ile ilgili diğer bazı hastalıklar, bu hastalarda, diğer insanlara oranla daha sık görülür. Yaklaşık her üç  hastadan birinde, B12 vitaminin bağırsaklardan emiliminin azaldığı “pernisiyöz anemi” denen hastalık görülür. Bu yüzden  otoimmün tiroidit hastalarının, (aç iken) kanındaki B12 vitamini seviyesinin ölçümü çok önemlidir. B12 vitamini emilimindeki  bozukluk, sinir ve kan hücrelerinde çok ciddi, kalıcı hasarlara yol açar. Böyle hastalara ağız yoluyla değil, adale içine  yapılan iğnelerle B12 vitamini takviyesi gerekebilir. Yine yaklaşık her üç hastadan birinde ağız ve göz kuruluğu ile ortaya  çıkan Sjogren sendromu görülür. Vitiligo (ciltte yer yer renk açıklığı), astım, Myasthenia Gravis (yüz ve göz çevresindeki  adalelerde zayıflama), böbreküstü bezi yetmezliği ve bir bağırsak hastalığı olan celiac hastalığı, bu hastalarda daha sık  görülen hastalıklardandır.

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:25

Yakın zamana dek hücreler arasındaki bu savaşı baskılayan bir tedavi şekli bilinmiyordu. Hastalara dışarıdan tiroid hormonu  takviyesi yapılıp, hücrelerin daha az çalışması ve dolayısıyla daha geç harab olması bekleniyordu. İlk kez 2002 yılında Alman 

Prof. Gartner tarafından yapılan bir çalışmada, günlük iki yüz mikrogram “selenyum” verilen hastaların yarıdan fazlasında,  TPOAb denen antikor miktarında önemli ölçüde azalma saptandı. Ardından Yunan Prof. Duntas tarafından benzer sonuçlar  yayınlandı. Bu konuda, ülkemizdeki ilk ve dünyadaki en geniş çalışma, Uzm. Dr. Ömer Türker tarafından, 2006 yılında  yayınlandı. Seksensekiz hasta üzerinde yapılan çalışmada, düşük doz (günlük 100 mikrogram) selenomethionine tedavisinin  etkili olmadığı, günlük selenomethionine dozunun 200 mikrogram olması gerektiği, ayrıca bu dozdaki selenyum tedavisinin,  

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:29

yalnız selenyum ekmikliği olan kişilerde değil, selenyuma doygun olan kişilerde de etkili olduğu gösterildi. Hamile  hastalarda da denenen tedavinin, hastaların en az yarısında, antikor düzeyini önemli ölçüde azalttığı bildirildi.

Selenyum, insan vücudunda halihazırda var olan ve hayati fonksiyonların devamı için gerekli olan bir element, bir çeşit  mâdendir. Yapıca kükürde benzer. Özellikle fındık, fıstık türü besinlerde ve et ürünlerinde bulunur. Dünya Sağlık Örgütü’nün  (WHO) tavsiyesine göre, her insanın günlük en az 40 mikrogram selenyum alması gerekmektedir. Dolayısıyla bu tedavi, “insan  sağlığı için alınması gerekli olan doğal bir mâdenin, biraz daha yüksek dozda alınması”ndan ibârettir. Selenyum doğal bir  maddedir ve astımdan vitiligoya dek pekçok hastalıkta yararlı etkileri uzun süredir bilinmektedir. Vücutta ortaya çıkan  zararlı oksijenin etkilerini azaltan antioksidan etkinliği vardır. Ancak otoimmün tiroiditteki asıl etki, muhtemelen  bağışıklık sistemi üzerindeki immünomodülatör etkinliğine bağlıdır.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 05:30
Vücutta ortaya çıkan  zararlı oksijenin etkilerini azaltan antioksidan etkinliği vardır. Ancak otoimmün tiroiditteki asıl etki, muhtemelen  bağışıklık sistemi üzerindeki immünomodülatör etkinliğine bağlıdır
Yukarı Dön
ÖZnE Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 26 Temmuz 2006
Gönderilenler: 17
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı ÖZnE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 11:52
Tesekkürler diplomalıaktar selenyum konusunu bende araştıracağım doğal olarak bulabilir miyiz?
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2006 Saat 12:35
Doğal olarak araştırıp bulabilirsiniz hangi besinlerde var diye. Ama selenyum haplarıda doğaldır ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten günde bir tane 50 mg lik alınacak.

Buraya bir bakın derim.

Başına bi ekleyin ben beceremedim Tongue

Düzenleyen diplomalıaktar - 27 Eylül 2006 Saat 12:44
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Eylül 2006 Saat 19:26
Yaklaşık 2 aydır bu konuda araştırmalar yapıyorum neden olduğu, nasıl tedavi edileceği vb konularda...
Bu adresi ekleyin. Herkese hipo troidi hakkında yaptığım araştırmalar ve ulaştığım sonuçlar hakkında bilgi vereceğim. Word belgesi olarak gönderilecektir.
Bu siteye giremesemde mail adresinde beni bulabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için. (bitkisel olsun lütfen Tongue

Yukarı Dön
zeh_ay Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 30 Ağutos 2006
Gönderilenler: 7
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı zeh_ay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2006 Saat 13:14
meraba hipotiroit ile heper tiroit arasındaki farkı anlatabilirmisiniz bana bilginiz warsa?ayrıca guatrın yanında nodiller oluşumu ve bunun tedawisi hakkındada bilgiye ihtiyacım war....teşekkürler
Yukarı Dön
**selin Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

K.Tarihi: 12 Eylül 2006
Gönderilenler: 17
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı **selin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2006 Saat 15:36
HİPOTİROİD TİROİD BEZİNİN NORMALDEN AZ ÇALIŞMASI,HİPERTİROİDDE NORMALDEN FAZLA ÇALIŞMASI.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Eylül 2006 Saat 21:52
Orjinalini yazan: zeh_ay

meraba hipotiroit ile heper tiroit arasındaki farkı anlatabilirmisiniz bana bilginiz warsa?ayrıca guatrın yanında nodiller oluşumu ve bunun tedawisi hakkındada bilgiye ihtiyacım war....teşekkürler

Onu tedavisi çok basit. Sabahları bir çay kaşığı tere tohumu, akşamları bir çay kaşığı ısırgan tohumu kullanılacak. su ile yutulur.
Yukarı Dön
lutfiyetosun Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 01 Ekim 2006
Gönderilenler: 8
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı lutfiyetosun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ekim 2006 Saat 08:24

Hipotiroidi hastasıyım.İlacımın yanısıra doktor tavsiyesi ile günde 100 mg selenyum alıyorum.Fakat bununda fazlasının saç dökülmesine neden olabileceğini duydum.Bukonuda bilgi sahibi olup beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen lutfiyetosun - 31 Ekim 2006 Saat 22:14
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ekim 2006 Saat 13:47
Bana özel mesaj atın.
Yukarı Dön
alarahan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

K.Tarihi: 28 Nisan 2006
Gönderilenler: 53
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı alarahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2006 Saat 11:29
diplomalıaktar, bir hashimatolu olarak verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. E-mail adresine mesaj gönderdim, cevaplarsan sevinirim.

Düzenleyen alarahan - 09 Ekim 2006 Saat 11:41
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı diplomalıaktar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2006 Saat 00:06
Tamam şimdi bakıyorum. Bir şey değil.
Yukarı Dön
serena Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 29 Ekim 2007
Gönderilenler: 1
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı serena Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Ekim 2007 Saat 17:03
eşimin tiroid bezi tamamı ameliyatla alındı .günde 2mg tefor almasına rağmenn hipotiroidi yani tsh 17 nin altına düşmüyor  bunu bitkisel tedavisi varmıdır bilgi sahibi kişilerden cevap bekliyorum
Yukarı Dön
kahtalı Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 15 Aralık 2006
Gönderilenler: 921
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı kahtalı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Mart 2009 Saat 18:28
bu hastalık çağımızın hastalığı oldu..herkeze acil şifalar diliyorum...
SİTE KURALLARINI OKUYUNUZ......
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.67