:: SİHİRLİ İKSİR - BİTKİLERLE TEDAVİ YÖNTEMLERİ :: Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa>Genel>Genel
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Çocuğunuz Yabancı Cisim Yutarsa - Olayın Tarihi: 09 Haziran 2010 - 09 Haziran 2010

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
nature Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 05 Ocak 2009
Konum: Turkiye
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 307
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı nature Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: Çocuğunuz Yabancı Cisim Yutarsa
    Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2010 Saat 20:34
Çocuğunuz Yabancı Cisim Yutarsa

 

Yabancı cisim aspirasyonu, sıklıkla çocukluk yaş grubunda görülen, hava yolunun bir bölümü veya tamamının tıkanıklığına bağlı olarak değişik belirli ve bulgularla kendini gösteren ve müdahale edilmezse, dakikalar içinde ölüme neden olabilen acil bir durumudur.

Normalde yutma olayı sırasında küçük dil solunum yolunu kapatır. Yutkunurken ani nefes alma ağızdaki yabancı cismin solunum yoluna kaçmasına neden olur. Madde sıvı veya katı olabilir. Sıvı maddeler öksürükle kolaylıkla atılabilir. Katı maddelerden küçük olanların bir kısmı (%25'i) atılabilir. Yabancı cisim daha aşağıda ise öksürükle atılma şansı yoktur. Yabancı cismin büyüklüğü, cinsi ve solunum yollarında bulunduğu yere göre hastada farklı tablolar bulunur. Hatta bazı hastalarda ani ölümler söz konusu olabilir.

Çocuklarda yabancı cisim yutmaların çoğunluğu, gıda maddeleri özellikle de kuru yemişler ile olmaktadır. Bu gıda maddeleri de coğrafi bölgelere güre farklılık göstermekledir Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en sık karpuz çekirdeğine rastlanırken; Karadeniz Bölgesi'nde fındık,. Ege ve Marmara Bölgesinde ise ay çekirdeği birinci sıradadır. Yabancı cisim aspirasyon vakalarında ayrıca kabak çekirdeği, nohut, fasülye ve mısır tanesi, fıstık vd. yiyeceklere sık rastlanılmaktadır. Diğer aspire edilen maddelerden bazıları ise şunlardır: Plastik maddeler, toplu iğne, başörtüsü iğnesi, kalem ucu, ağaç parçası, boncuk, kemik ve çeşitli maddeler, oyuncak parçaları.

En sık görülen belirti, aspirasyon sonrasında boğulurcasına devam eden şiddetli öksürüktür. Hışıltılı solunum, aniden başlayan, şiddetli öksürük, ses değişikliği veya kısıklığı, ıslığa benzeyen solunum sesi de sık görülen belirtilerdendir. Boğaza kaçan bir yabancı cisim öksürüğün yanı sıra sürekli geğirme, korku ve heyecana sebep olabilir.

Tekrarlayan akciğer enfeksiyonu olan çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu daima akılda tutulmalıdır. Yabancı cisim uzun süre kaldığında; atelektazi, kronik akciğer enfeksiyonu, abse. bronşiektazi gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Her yaşta görülebilmesine karşın sıklıkla 0-3 yaş arasında görülmektedir. Bu yaşlarda sık görülme sebebinin, çocukların dünyayı ağızla tanıma istekleri olduğu düşünülmektedir.

Çocuğun anne babasının olayın nasıl ve ne ile olduğunu anlatması doktorun tanı koymasında çok önemlidir. Bu nedenle, özellikle ebeveynler taralından yabancı cisim öyküsü verilen olgular dikkatle değerlendirilmeli ve gerekli tetkikleri yapılarak tedavi edilmelidir Klinik olarak çocukların yüzde 90'ında öksürük, hışıltılı solunum ve solunum seslerinde tek taraflı azalma gibi semptom ve bulguların bir veya daha fazlası bir arada bulunur. Yabancı cisim aspirasyonların tanısında radyolojik tetkik çok önemlidir.

Başörtüsü kullanan 10-18 yaş kız çocuklarının (özellikle İmam Hatip Lisesi öğrencisi kızlarımızın) başörtülerini düzeltme esnasında, iğneyi kesinlikle ağızlarına almamaları gerekir. Kız çocuğunun dudağında tuttuğu başörtü iğnesi, yanlışlıkla konuşursa boğaza, bronşlara, oradan da akciğere kaçabilir.

Gıda maddeleri, en sık aspire edilen maddeler olduğu için; 3 yaş altı çocuklara çerez, kuruyemiş ve küçük parçalı yiyecekler verilmemelidir. Çekirdekli gıdalar yedirilecekse çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirilmelidir. 7 yaşından küçük çocuklar oyuncak, iğne düğme gibi terzi malzemeleri ve küçük parçalı yiyecek maddelerinden uzak tutulmalıdır. Çocuk ağzında yiyecek varken konuşması önlenmeli, bu durumda iken ağlatılmamalı, güldürülmemelidir. Anneler çocuklarının altını değiştirirken başörtüsü iğnelerine ve kundaklamada kullanılan iğnelere dikkat etmelidir. Çocukların yutup boğazına kaçma tehlikesi olan nesnelerin, çocuğun çevresinde ve erişebileceği yerlerde bulundurulmaması en etkin önlemdir.


İlkyardım Önlemleri :


Ciddi öksürük ve yutkunma sorununa yol açan, yanlışlıkla yutulmuş yabancı cisimleri kendi başınıza çıkarmaya çalışabilirsiniz. Hastaların her an kaybedilebilme olasılığı nedeniyle hızla ilk yardım ve acil yardım planı yapılmalıdır. Aşağıda sıralanan acil müdahale önlemleri işe yaramazsa, çocuğunuzu olabildiğince ivedi bir şekilde doktora ulaştırmalısınız.

İlk yardımda hasta yan yatırılır ve sırtına vurulur. Bu sırada soluk verme olacağından cisim dışarı atılır. Cisim boğazda kalmışsa elle çıkarılır. Çocuk yuttuğu bir yabancı cisimden dolayı nefes nefese hava almaya uğraşıyor ve morarma belirtileri gösteriyorsa, çocuğu üst bedeni aşağı gelecek şekilde dizinizin üstüne yatırın (aşağı sallandırmak). Elinizin iç kısmıyla kürek kemiklerinin arasına vurursanız, arka arkaya öksürmeye başlayacaktır. Şiddetli öksürük kesildikten sonra, çocuğun ağzındaki ya da gırtlağındaki yabancı cismi çıkarın. Bunun için çocuğu düz bir şekilde yere yatırın ve iki başparmağınızla çenesini aşağı doğru bastırarak, ağzını açın. Daha sonra başparmaklarınızdan biriyle diş sıralarının arasındaki yanağa bastırın. Diğer elinizin parmaklarıyla olabildiğince derine giderek, ağız ve gırtlak bölgesini araştırın ve yabancı cismi çıkarın. Bebeklerde bunun için bir iki parmağınızı kullanmanız yeter.

Yabancı cisim yutakta ise işaret parmağı ile cisim alınabilir. Parmakla alınamayan durumda kişi karnından tutulur elle desteklenerek baş ve vücut öne doğru eğdirilir. Sırta vurma ile basınç yapılır. Yabancı cismin yerine ve cinsine göre hastanede müdahale edilmesi gerekebilir. Bronkoskopi ile solunum yolundan cisim çıkarılır.

1. Ağız içini kontrol edin. Görebiliyorsanız yabancı cismi çıkarmaya çalışın. Eğer çocuk 1 yaşın üzerinde ise yumuşak bir şekilde Heimlich Manevrası' nı uygulayın.


   
2. Eğer çıkartamıyorsanız bir elinizle göğsünden tutarak bebeği yüzü yere bakacak şekilde ön kolunuzun üzerine dizinizle destek olacak şekilde yatırın. Kürek kemikleri arasına diğer elinizin ayası ile 5 kez vurun.    3. 5 kez işaret ve orta parmağınızla göğüs hamlesi uygulayın   4. Ağız içini kontrol edin.

5. Gerekiyorsa yapay solunum yaptırmaya başlayın

6. Gerekiyorsa temel yaşam desteği uygulamalarına başlayın

7. Başarılı oluncaya kadar bu işlemlere sırasıyla devam edin.


Çocuklar yemek yerken neden boğulma tehlikesi ile karşılaşırlar?

Az çiğnenmiş büyük bir lokma yutmaya çalışmak.
Diş eksikliği vd. nedenlerle çiğneme güçlükleri.
Konuşurken veya gülerken bir şeyler çiğnemek.
Çok hızlı yemek yemek.
Ağızda yiyecek varken oynamak, koşmak ya da yürümek.


Çocukları boğulma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmayın!

Çocukların ulaşabilecekleri yerlere yutulacak büyüklükte küçük objeler bırakmayın.
Karpuz, kavun ve zeytin çekirdeği gibi küçük ve sert maddeler çocuklardan uzak tutun.
Çocukların çevrelerinde katı sebze ve meyveler bulundurulmayın.
Çocuklar yemek yerken sandayeye oturtun.
Çok hızlı yemek yemelerine engel olun.
Çiğnemelerini gerektirmeyen yumuşak yiyecekler verin.
Oyuncakları yutamayacak büyüklükte olsun.
Oyuncakların çıkarılabilen küçük parçaları olmasın.
Çocuklara, çekirdekli gıdalar, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirin.
Küçük çocuklara leblebi, üzüm ve benzeri türde yiyecekler vermeyin.
Büyük yiyecekleri yutabilecekleri küçük parçalara ayırın.
Çocuk herhangi bir şey yerken başında bulunun.
Çocuklarınızın altını değiştirirken başörtüsü iğnelerinize ve kundaklamada kullandığınız iğnelere dikkat ediniz.
Başörtüsü kullanan kız çocuğunuzu başörtüsü iğnesini ağzına almaması konusunda uyarın.
Yukarı Dön
nature Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 05 Ocak 2009
Konum: Turkiye
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 307
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı nature Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2010 Saat 20:35

Kulak, burun ve boğazda yabancı cisimler    
 

Yabancı cisimler, özellikle çocukların kulak, burun , boğaz ve yemek borusu veya solunum yollarına kaçabilirler.

Bu yabancı cisimler çoğu kez çocukların oyuncak parçaları, çevrede buldukları boncuk, toka, bozuk para, dikiş yada toplu iğne gibi cisimleri ağız yada burunlarına sokmaları ile ciddi olabilecek acil sorunlara yol açabilirler.

Erişkinlerde bu türden sorunlara çoğu kez kazara yada şakalaşırken yada zihinsel gerilik veya nörolojik hastalıkların varlığında rastlanılır. Herhangi bir maddenin özellikle burun boğaz yollarına kaçması halinde bir an önce çıkarılması gerekir.


Kulakta Yabancı Cisimler:
Yabancı cisimler genellikle kulak kanalında bulunurlar. Kulak kanalına çocuğun itebileceği herhangi bir cisim sokulmuş olabilir. En sık rastladığımız maddeler :
-yiyecek maddeleri, meyve çekirdekleri, kuru yemişler
-böcekler
-oyuncaklar ve parçaları
-düğme ve boncuklar
-mum boya parçaları
-küçük piller


Çocukların kendi veya arkadaşlarının kulaklarına sokabilecekleri yabancı cisimler dış kulak yolunda basit zedelenmeler yapabileceği gibi kulak zarında delinme, orta kulak hasarı gibi büyük zararlara da yol açabilir.

Çocukların kulaklarına bir şeyler sokma sebepleri, sıkıntı, merak veya arkadaşlarını taklit olabilir. Bazen çocuk oyun esnasında arkadaşının kulağına bir şey sokabilir. Böcekler kulak kanalına kaçabilir ve hasar verebilirler. Ayrıca kronik dış kulak yolu hastalığı olan çocukların kulaklarına bir şeyler sokma eğilimleri vardır.


Kulakta yabancı cismin belirtileri nelerdir ?
Bazen kulaktaki yabancı cisimler herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazı nesneler , örneğin yiyecek maddeleri veya böcekler ağrı, kızarıklık veya akıntıya yol açabilir. İşitme azlığı, cismin kulak kanalını ne kadar tıkadığına bağlıdır.


Kulaktaki yabancı cisimlerin tedavisi:
Kulaktaki yabancı cismin tamamen kulaktan çıkarılması tedavinin esasını oluşturur. Özellikle yuvarlak cisimleri tutarak çıkarmak zordur. Tutmaya çalışıldığında daha derine kaçabileceğinden KBB Uzmanı tarafından çıkarılması önerilir.

Kulak kanalındaki cismi çıkarmak için aşağıdaki yöntemler, doktor tarafından uygulanabilir:
-Kulağa sokulan çeşitli aletlerle cismin arkasına geçilerek dışarı çekmeye çalışılır.
-Aspiratör ile vakumla çekilebilir
-Mikroskop eşliğinde çeşitli tutacaklarla çıkarılabilir


Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra her iki kulak tekrar değerlendirilir. Çünkü bazen çocuklar her iki kulağa da bir şeyler sokmuş olabilirler. Kulak kanalı zedelenmişse antibiyotikli damlalar kullanılabilir.


Burunda yabancı cisimler:
Çocuğun burnuna sokabildiği yabancı cisimler genellikle yumuşaktırlar. Bunların arasında kağıt mendil, toprak, oyuncak parçaları, silgi sayılabilir. Bazen çocuk bir şeyleri koklamaya çalıştığında da burnuna kaçabilir. Genellikle çocuklar sıkıldıklarında, meraklandıklarında veya başka çocukları taklit ettikleri zaman burunlarına maddeleri sokarlar.


Burunda yabancı maddenin belirtileri nelerdir ?
Burunda yabancı cismin en sık belirtisi burun akıntısıdır. Genellikle objenin olduğu taraftan, kötü kokulu, iltihaplı veya kanlı akıntı görülebilir.


Burunda yabancı cisimleri tedavisi:

Tedavide doktor tarafından yabancı cismin burundan çıkarılması esastır. Bazen çocukların burnundan cismi çıkarabilmek için çocuğun sakinleştirilmesi gerekebilir. Bu durumda, hastane koşullarınd,a problemin boyutuna göre, çocukla anlaşarak uygulama yapılır. KBB uzmanı aşağıdaki yöntemlerle çocuğun burnundan cismi çıkaracaktır:

-Metal uçlu aspiratörler ile vakumlayarak çekmek
-Cismin arkasına ulaşan aletlerle çekerek çıkarmak
-Endoskopik görüntüleme eşliğinde tutarak çekmek

Eğer cisim çok derindeyse ileri itip, ağza düşürerek çıkarılabilir. Fakat bu yöntem, cisim çocuğun soluk borusuna kaçma riski taşıdığından, deneyimli ellerce uygulanmalıdır. Cisim çıkarıldıktan sonra duruma göre burun damlaları veya antibiyotik reçete edilebilir.

Solunum yolunda yabancı cisim:
Solunum yollarında yabancı cisim hızlı tedavi gerektiren acil bir durumdur. Yabancı cisim aşağıya doğru daralan solunum yollarında sıkışarak akciğerlerin herhangi bir bölümünü tıkayabilir. Solunum yollarında yabancı cisim, 5 yaş altı çocuklarda ev kazalarına bağlı ölüm nedenlerinin 9%’unu oluşturmaktadır.


Diğer bölgelerin yabancı cisim problemleri gibi, çocuklar sıkıldıklarında veya meraklandıklarında ağızlarına bir şeyler sokmaya eğilimlidirler . Böyle bir durumda yabancı cisim yemek borusu yada nefes borusuna kaçabilir. Nefes borusuna kaçması halinde durum daha acil ve önemlidir. Ayrıca yemekler dişleri tamamlanmamış çocuklarda, yemeğin düzgün çiğnenememesi nedeniyle, tıkanma sebebi olabilir. Ayrıca çocukların ağız ve dil hareketlerinin koordinasyonunun tam gelişmemiş olması da problemlere yol açabilir.


7 ay ile 4 yaş arası çocukların aşağıda sayılanlar gibi küçük cisimlerle boğulma riskleri vardır:
-tohumlar
-oyuncak parçaları
-üzüm tanesi
-bozuk para
-çakıl taşı
-fındık
-düğme
-Toplu iğne , dikiş iğnesi


Çocuklara bu nedenle yakından göz kulak olunmalıdır.


Solunum yollarında yabancı cismin belirtileri nelerdir ?
Yabancı cismi soluk borusuna kaçması acil tedavi gerektirir. Her çocuğun belirtileri farklı olabilmekle birlikte, çocuğun yabancı cisim nedeniyle tıkandığının en sık belirtileri şunlardır:
-nefesinin kesilmesi, tıkanması, morarma , öğürme
-öksürük
-nefes alıp verirken ıslığa benzer bir ses olması (ötme sesi)


Bazı durumlarda başlangıçtaki, yukarıda sayılan belirtiler hafiflese de yabancı cisim halen solunum yollarını tıkıyor olabilir. Bu durumda tıkanmanın diğer belirtileri de bilinmelidir:
-hırıltılı solunum
-kötüleşen öksürük
-çocuğun konuşamaması
-boğaz veya göğüste ağrı olması
-ses kısıklığı
-dudaklarda morarma
-nefes alamama
-çocuğun bilincini kaybetmesi


Solunum yollarındaki yabancı cisimlerin tedavisi:
Sorunun ciddiyeti ve tedavisi hava yolundaki tıkanıklığın derecesine bağlıdır. Eğer çocuğun tıkanması tam ise, çocuk nefes alamayacak, konuşamayacak ve dudakları moraracaktır. Bu durum acil müdahale gerektirdiğinden hemen acil servise başvurulmalıdır. Bazen yabancı cismin çıkarılabilmesi için ameliyat gerekebilir. Diğer hafif bulguların görüldüğü konuşabilen ve nefes alabilen çocuklar, zaman kaybetmeden hastaneye götürülmelidirler.


Yemek borusu yabancı cisimlerinin belirtileri ve tedavisi:
Yemek borusuna takılan yabancı cisimler çoğu kez daha az gürültülü bir klinik tabloya yol açarlar. Çocuklar ellerine geçen pek çok şeyi ağızlarına gördüklerinden çevrelerinde bu tür yutulabilecek cisimler bırakmamak çok önemli bir korunma sağlar . Eğer yutulan yabancı cisim yemek borusu çapından daha büyük ise yemek borusunda takılı kalır . Hastada yutkunma güçlüğü boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi şiddetleri değişebilen belirtiler ortaya çıkabilir.

Yemek borusu yabancı cisimleri de mutlaka hastaneye başvurmayı gerektirir . Bu cisimler cinslerine , büyüklüklerine ve takıldıklara yere bağlı olarak basit yada ameliyathaneyi gerektiren önlemlerle çıkartılırlar.

Yukarı Dön
nature Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 05 Ocak 2009
Konum: Turkiye
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 307
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı nature Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2010 Saat 20:36
Göze Yabancı Cisim Kaçması


Göze kaçan yabancı cisimler genellikle üst göz kapağının iç yüzüne yerleşir.

Cismi çıkarmak için:

* Kazazedeyi aşağı doğru baktırınız.
* Üst göz kapağının dış kenarını iki parmağmızın arasına sıkıştırarak tutunuz.
* Bir kurşun kaleminin yanı ile üst kapağı hafifçe bastırınız.
* Göz kapağının iç yüzünü dışa çeviriniz.
* Kapağın iç yüzüne yapışmış olan cismi temiz bir tülbentin veya mendilin ucu ile çıkarınız.

DİKKAT: Bu işlemler sırasında göze asla dokunmayınız.
Yabancı cisim bazan gözün saydam olan ön yüzeyine (kornea) yapışıp kalır. Bu durumda cismi rahatça görmeniz mümkündür:
* Kazazedeye gözünü birkaç defa kırpıştırmasını söyleyiniz
* Kırpıştırma ile meydana gelen gözyaşı, kendisi ile birlikte cismi sürükleyerek dışarı çıkacaktır.

DİKKAT:
Eğer cisim gözün saydam tabakasına iyice oturmuş; çıkmak niyetinde değil ise, göze asla dokunmayınız. Kibrit, kürdan veya benzeri başka birşey ile çıkarmaya uğraşmayınız. Bu durumda:

* Kazazedeye gözünü kapattırınız.
* Göz kapağının üzerine nemli bir pamuk parçası koyarak sarınız.
* Kazazedeyi derhal bir doktora götürünüz.

NOT: Parçayı çıkarmak için gözü ovuşturmayınız. Zira, yabancı cisim bir maden talaşı ve başka kesici bir şey olabilir. Ovuşturmakla onun saydam tabakayı yırtmasına sebep olabilirsiniz
Yukarı Dön
tarçın Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 27 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 19
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı tarçın Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2010 Saat 09:38
paylaşım için teşekkürler..
ben burna kaçan maddeler arasına birde boncuk eklemek istiyorum..
geçen akşam yiğenimin elini burnuna götürmesi üzerine onu ikaz edip "hadi ıslak mendili getir temizleyelim" şeklinde bir ilgi gösterdim yaş 2,5 ve biraz mızlanarak hemen kalktı gitti ben arkasından kalktım ve babannenin yanında burnundaki problem çözüldü.. oynarken boncuk sokmuş..
aman allah muhafaza.. çıkmasa yada kendisi çıkaramasa farkına nasıl varırdık bilmiyorum.. daha düzgün cümle kuramıyorlar ki? hep dikkat hep dikkat..
ebeveylenlere kolay gelsin diyorum..
sağlıklı günler temennisi ile..
Yukarı Dön
nature Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 05 Ocak 2009
Konum: Turkiye
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 307
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı nature Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2010 Saat 10:25
Tarçın geçmiş olsun
Ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor evet,boncuk ,misket,bozuk para ,daha sayamacağım kadar birçok materyal çocuklu evde rafa kaldırılmalı ve çok dikkat edilmeli,saniyeyle oluyor herşey,aman hiç kiçkimse ihmal etmesin,çocuklar için zararlı olabilecek şeyler açıkta,çocukların ulaşabileceği yerde durmasın.
bende yakın bir zamanda yine küçük bir çocuğun banyodaki tuz ruhunu içtiğini ve bu sebeple yemek borusunun tarif edemeyeceğim kadar kötü ,çocuğun yemek yiyemez duruma gediğini okudum ,çok üzüldüm.
evin her odasına,her odadaki zararlı olabilecek cisimlere dikkat edilmeli
kaza geliyorum demez......Allah korusun.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.67
Powered by Web Wiz Forums
Copyright ©2001-2010 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.