:: SİHİRLİ İKSİR - BİTKİLERLE TEDAVİ YÖNTEMLERİ :: Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Cilt > Cilt Sorunları Ve Bakımı
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKuru Saç Uçları için bakım ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBaş Dönmesi Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınlida zayıflama hapı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınCİLT BEYAZLATMA&BEYAZLA... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSivilce Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınhipnoz yaptıranlar Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDemirhindi meyvesi Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKıllar Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıngözde yağ bezesi Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınağda öncesi kremler

Peeling Nedir Ve Nasıl Uygulanır - Olayın Tarihi: 03 Kasım 2010 - 03 Kasım 2010

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
nature Açılır Kutu Gör
Yönetici Üye
Yönetici Üye
Simge

K.Tarihi: 05 Ocak 2009
Konum: Turkiye
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 307
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı nature Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: Peeling Nedir Ve Nasıl Uygulanır
    Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2010 Saat 10:02am

Peeling Nedir Ve Nasıl Uygulanır - Peeling Nedir - Peeling UygulamasıCiltteki kırışık ve lekeleri gidermek için kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. Kırışıklın ve lekelerin giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerde birisi de peelingdir. Kimyasal peeling sonrası hasarlı deri uzaklaştırılmakta, yerine yeni ve daha sağlıklı doku gelişimi sağlanmaktadır.

Ciltte oluşan leke ve kırışıklıkların nedenleri nelerdir?

Bu tür değişikliklerin esas nedeni tabi ki yaşın ilerlemesidir. Geçen yıllarla kronolojik yaşın kaçınılmaz ilerlemesiyle oluşabileceği gibi, sigara içme, rüzgar ve özellikle güneşe aşırı maruz kalma sonucu daha erken yaşlarda da kırışıklıklar ve lekeler oluşabilir.

Kırışık ve lekeleri gidermek için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu amaçla kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. Eğer problem ciltte oluşan lekelerse, öncelikle yapılması gereken güneşten koruyucu ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. Bundan sonra uygulanacak tedavi hastanın durumu ve hekimin kararına bağlıdır. Tedavi yöntemleri renk açıcı ajanların veya soyucuların kullanılmasıdır. Hastanın esas yakınması kırışıklıklarsa, bu durumda yine hekimin bulgularına ve hastanın beklentilerine göre değişik yöntemler uygulanabilir. Kırışıklıkların giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemler peeling, kollagen ve hyaluronik asit gibi dolgu maddelerinin kullanılması ve son zamanlarda dermatolojide yoğun şekilde kullanıma giren botilinum toksini enjeksiyonlarıdır. Ayrıca lazer tedavisid e uygulanabilir.

Peeling yöntemi nedir?

Peeling, deride soyucu ajanların uygulanmasıyla yüzeyel ve daha derin hasar oluşturulması yoluyla derinin rejenerasyonunun sağlanması yöntemidir. Kimyasal peeling sonrası hasarlı deri uzaklaştırılmakta, yerine yeni ve daha sağlıklı doku gelişimi sağlanmaktadır.

Peeling yöntemi ne zamandır uygulanmaktadır?

Tarihsel olarak ele alındığında , peelingin eski Mısır’da Kleopatra’nın yaptığı ekşimiş süt banyolarıyla başladığı söylenebilir. Burada muhtemelen ekşimiş sütteki laktik asidin peeling yapıcı etkisinde yararlanılıyordu.

Peeling yönteminde ne gibi kimyasal maddelerden yararlanılıyor?

Kimyasal peeling amacıyla en çok kullanılan ajanlar retinoik asit, 5 florourasil (%5 FU ) , Jessner solüsyonu, rezorsin, salisilik asit, triklorasetik asit, alfahidroksi asitler, alfaketo asitler ve fenoldür. Bunlardan 5FU ve retinoik asit gerçek peeling ajanı olarak kabul edilmezler. Kimyasal peeling ajanları deride oluşturdukları hasarın derinliğine göre sınıflandırılmaktadır. Buna göre:

A.Çok yüzeysel peeling yapanlar:

· Glikolik asit %30-50

· Jessner solüsyonu (1-3 kat)

· Rezorsin %20-30

B.Yüzeyel kimyasal peeling yapanlar:

· Glikolik asit %50-70

· Jessner solüsyonu (4-10 kat)

· Rezorsin %40-50

· TCA %10-30

C.Orta derinlikte peeling yapanlar

· Glikolik asit %70 (3-30 dak)

· TCA %35-70

· TCA-GA, TCA- Jessner sol. , TCA-CO2 kombinasyonları

D. Derin peeling yapanlar:

· Fenol

Peeling uygulamasının etkili olduğu durumlar ya da hastalıklar nelerdir?

İnce kırışıklıklar, lkeler, çiller, akna ev akne izleri, seboreik keratoz, aktinik keratoz, yassı siğiller, postinflamatuvar hiperpigmentasyon ve döğmelerde tedavi amacıyla peeling yöntemi oldukça sık kullanılmaktadır.

Peeling uygulamöasının cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

Yapılan çalışmalar kimyasal peeling sonrası deride epidermal ve dermel kalınlıkta artış, elastik fibril kalitesinde düzelme, hücre atipisinde geriye dönüş, melanin pigmentasyonunda azalma, hücre yapışıklığının azalması gibi birçok histopatolojik değişikliklerin gerçekleştiğini göstermiştir. Bu histopatolojik değişikliklerin görünür sonucu ise daha parlak ve sağlıklı bir cilt, daha sıkı bir deri, kırışıklıklarda azalma, lekelerin azalması veya kaybolmasıdır.

Peeling yöntemi herkese uygulanabilir mi? Uygulamada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kimyasal peelingde elde edilecek sonuçlar öncelikle hasta seçiminin doğru yapılmasıdır. Deri rengi koyu, yağlı ve kalın cilde sahip, kızıl saçlı, çilleri olan hastalar peeling için uygun hastalar değildir. Ayrıca iltihabi akne lezyonları, aktif herpers simpleks enfeksiyonu, açık yaralar, son 6 ayda retinoid tedavisi ve son üç ayda fasiyal cerrahi girişim öyküsü uygulamanın ertelenmesini gerektirmektedir. Bu noktalara dikkat edilerek yapılacak hasta seçiminden sonra cildin peeling işlemine hazırlanması gerekir. Peeling işleminden yaklaşık 2 hafta önceden deriye retinoik asit veya AHA içeren kremlerin uygulanması, bazı bazı durumlarda renk açıcı ajanların ve güneşten koruyucuların eklenmesiyle cilt peelinge hazırlanır.

Uygulama sıklığı ne olmalıdır?

Kimyasal peelingde uygulama aralıkları, kullanılan peeling ajanının cinsine göre değişmektedir. Çok yüzeyel peelinglerde haftada bir, yüzeyel olanlarda 2-6 hafta, orta derinlikteki peelinglerde ise 3-6 aylık aralıklarla uygulama tekrarlanabilir.

Peeling uygulamalarında istenmeyen reaksiyonlar ya da komplikasyonlar var mıdır?

Tabi ki olarabilir. Sonuç olarak uygulanan madde bir asit. Uygulama sınrası ciltte kalıcı kızarıklıklar, lekeler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, skar gelişimi, akne benzeri lezyonlar, aknede şiddetlenme ve allerjik reaksiyonlar gelişebileceği akıldan çıkarılmaması gereken noktalardır.

Sonuç olarak denilebilir ki, kimyasal peeling uygulaması, doğru hasta seçimiyle, uygun endikasyonda ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığında son derece kolay ve etkin bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.
kaynak:http://www.main-board.eu/
 
TCA kimyasal peelingi ev ortamındada keni başına uygulayanlar var,nette bol bol yorum görebilirsiniz bu uygulama ile ilgili.
çok dikkatli kullanılması gerekiyor,uygulama yapılacak bölgedeki rahatsz edici leke yada vücuttaki çatlakların derecesine göre uygulanacak olan TCA nın yüzdesi değişiyor.
evde yapılacak uygulamalarda genellikle % 30 TCA yı geçilmemesi tavsiye ediliyor.
konu hakkında bilgi ve deneyimleri olanlar iştirak edebilirse seviniriz.


Yukarı Dön
Sponsorlar


Yukarı Dön
sakiz Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

K.Tarihi: 02 Kasım 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 22
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı sakiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2010 Saat 10:56am
yararlı olmş teşekkrLer (:
~ ъύѕЅѕяa∂éм ~;

ья науат giьi аvcυма çіziLdіи..*
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.67
Powered by Web Wiz Forums
Copyright ©2001-2010 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,164 Saniyede Yüklendi.